Na titulní stránku
www.m1.cz

 THERAPIA®: JAK SPRÁVNĚ SEDĚT
aneb
SYSTÉM AKTIVNÍHO SEZENÍ

BOLÍ VÁS ZÁDA PŘI SEZENÍ?

Máte pracovní židli s různými „ergonomickými“ funkcemi, přesto Vaše tělo trpí při dlouhém sezení strnulostí páteře, bolestmi šíje a zad, křečemi břicha, mravenčením apod. VÍTE PROČ?

CO S TÍM LZE DĚLAT, KDYŽ POTŘEBUJETE PŘI SVÉ PRÁCI DELŠÍ DOBU SEDĚT?

NAUČTE SE SEDĚT AKTIVNĚ !

Jedině pravidelným procvičováním správné pozice a aktivním přístupem k sedu získáte správné návyky, odstraníte bolest a zamezíte dlouhodobému poškozování své-ho zdraví.

 

Židle, která podporuje Systém aktivního sezení - THERAPIA®

1. THERAPIA® - konstrukce

Unikátní ergonomické židle řad THERAPIA® tj. THERAPIA® MAXI, THERAPIA® BODY a THERAPIA® MINI se speciálními terapeutickými vlastnostmi podporuje zcela novými prvky systém aktivního sezení, zejména při kancelářské práci.

 

THERAPIA® MAXI THERAPIA® BODY THERAPIA® MINI
černá
THERAPIA® MINI
bílá

Židle všech tří řad THERAPIA® jsou zcela novou variantou moderních synchronních kancelářských pracovních židlí s mnoha důležitými funkcemi pro správnou polohu těla při práci.

Hlavní odlišností je provedení tvarování sedací a opěrné části a funkce sedadla (zejména zónová podpora správné pozice páteře a nohou).

Tyto židle mají několik důležitých čalouněných výstupků (zón) na sedací a opěrné části, které aktivně ovlivní a zcela vyloučí nesprávnou polohu sedícího. Správnou pozici tak hlídají židle místo Vás.

Provedení tvarování čalounění i výsledná pozice sedícího vychází z nejnovějších poznatků o aktivním zdravém sezení a současném stavu antropologických vlastností jednotlivců. Současně je přihlíženo k tělesným změnám při dlouhodobém zvýšení sedavých činností většiny (středoevropské) populace.

Hlavní, zcela nové a doposud nepoužité řešení představuje:

2. THERAPIA® - polohování

THERAPIA® umožňuje maximální přizpůsobení parametrům těla. Každý jsme anatomicky odlišným originálem, proto neexistuje univerzální tvar a hloubka sedu, výška područek nebo přítlak opěradla. Čím více z těchto funkcí lze nastavit v určitém rozmezí, tím lépe a přesněji vyhoví židle individuálním požadavkům většího množství populace.

THERAPIA® umožňuje díky své unikátní konstrukci nastavení:

Moderní polohovací židle a křesla pro kancelářskou práci umožňují některé z výše uvedených funkcí, málokdy však všechny a ve správné vazbě k tvaru sedadla. Pravidlo čím více funkcí, tím lépe sice platí, ale tím je také výrobek dražší a více složitý na obsluhu.

Širokými možnostmi individuálního přizpůsobení, které je technicky jednoduché a intuitivní, THERAPIA® předčí nejmodernější značková křesla či židle a navíc sdružuje všechny potřebné polohovací funkce a anatomicky správnou aktivní polohu těla, což většina sedadel nezajistí.

Velmi praktické je ramínko na šaty na zadní straně opěry (volitelné příslušenství).

 

 

 

 

3. THERAPIA® - postup pro správné individuální nastavení židle
(platí pro THERAPIA MAXI a THERAPIA BODY)

SEDÁK (výška + hloubka)

Dosednout co nejdál až dojde ke kontaktu zad s opěrou, nohy mírně od sebe, chodidla v plném kontaktu s podlahou

Poznámka: Židle je doposud nenastavená,může dojít I k nepohodlným pocitům, prozatím je tolerujte a postupujte podle dalších pokynů. Všechny ovládací prvky pro polohování se nalézají vpravo pod sedákem a jsou dosažitelné natažením ruky.

Nastavte výšku sedu otáčením páky tak,aby I při zadní poloze sedadla zůstala chodidla v plném kontaktu s podlahou a nezvedaly se paty. Stehna musí být výše než kolena (úhel pod koleny větší než 90°, OPTIMÁLNĚ 100-105°).

Upravte hloubku sedu pákou tak, aby přední hrana sedáku byla cca 1-2 cm od pod-kolenní jamky při správné pozici sedu,t.j.plný kontakt zad s opěrou.

Poznámka: Pro posun sedáku je nutné přidržet opěru, nadzvednout páčku nahoru a současně posunout sedákem.

 

OPĚRA (výška)

Uchopte oběma rukama opěradlo a vysuňte ho nahoru tak, aby čalouněná vodorovná bederní opěra byla ve správném kontaktu s vyklenutím Vašich beder. Postup lze opakovat (po dosažení maximální výšky lze s opěrou zase sjet dolů a zvedat po jednotlivých slyšitelných krocích).

OPĚRKA HLAVY (výška + naklápění)
Uchopte opěrku hlavy nad sebou a vysuňte nebo zasuňte na požadovanou výšku (výšku opěradla ale již neměňte). Kontakt s hlavou nebo krkem lze doladit naklápěním opěrky nahoru nebo dolů.

PODRUČKY (výška + šířka + posun + natáčení)
(pro THERAPIA BODY platí pouze výška a šířka)

Uchopte područky a tahem vzhůru nastavte na požadovanou pozici s přirozeným podepřením loktů. Postup lze opakovat (při dosažení maximální výšky lze opět s područkou sjet dolů).

Upravte vysunutí područek vpřed nebo vzad popř. rotaci dovnitř nebo ven tak, abyste dosáhli přirozené pracovní pozice rukou v dané pozici (např. pro práci s PC).

Pokud jsou područky příliš blízko nebo daleko od Vás, lze tuto vzdálenost upravit pomocí šroubu vespod područek.

Poznámka: Obě područky doporučujeme upravit symetricky a shodně,ale lze I každou zvlášť podle individuálních požadavků.

SYNCHRONNÍ MECHANIKA (polohování + aretace prac. polohy sedáku a opěry)

Tlačítkem odblokujte synchronní mechanismus a pákou regulace tuhosti si otáčením nastavte požadovaný (menší nebo větší) přítlak opěry na záda.

Libovolnou pracovní pozici lze aretovat (blokovat) opětovným stiskem tlačítka, doporučujeme však využít efekt tzv.dynamického sezení (sedadlo ponecháte odblokované a ono se přizpůsobí vaší aktuální pozici).

Poznámka: Synchronní mechanika umožňuje na sobě nezávislé polohování opěry a sedáku, včetně tzv. negativního úhlu sklonu sedadla, vhodného zejména pro práci s PC). Hlavní výhodou oproti běžným houpacím mechanikám je přirozenější poloha sedadla a opěry zejména v krajních polohách.

 

4. THERAPIA® - v čem je revoluční?

A. Zabraňuje aktivně nesprávné poloze těla při sedu (vyvýšená zóna v sedací části nutí sedět vzadu v kontaktu s opěrou a nutí mírné rozevření stehen což podporuje správnou činnost oběhového a lymfatického systému).

B. Výrazné tvarování a použití pružinového roštu ve vyvýšené zóně sedadla zajišťuje správnou ergonomickou pozici páteře a dolních končetin.

C. Kombinace svislé a vodorovné zádové opěry s možností přesného individuálního nastavení zaručuje neustálou aktivní kontrolu Vaší pozice při sedu.

D. Moderní polohovací mechanismus umožní přesné individuální nastavení židle lidem s rozdílnými výškami a různými tělesnými proporcemi.

E. THERAPIA® má všechny požadované ergonomické vlastnosti a funkce, včetně široké škály potahových látek různých vlastností a splňuje I požadavky na moder-ní pracovní sedadlo (design + funkce).

THERAPIA®= AKTIVITA, TVARY, FUNKCE, PŘIZPŮSOBENÍ, ERGONOMIE, DESIGN

 

5. THERAPIA® - potah
(platí pouze pro TEHRAPIA MAXI)

Potah kterékoliv židle je klíčovým designovým i pocitovým prvkem. Uspokojuje dva smysly (zrak = barva, hmat = příjemnost při dotyku) a zároveň zabezpečuje životnost a užitné parametry (prodyšnost, odolnost na ušpinění, nehořlavost apod.).

THERAPIA® má doporučený unikátní příjem-ný a odolný pružný potah (řady KX 40 - 48), kterým lze vytvářet zajímavé barevné kombi-nace. Současně lze kombinovat i různé mate-riály mezi sebou, např. kombinace atraktivní prostorové ražby matně černé barvy (KX 45) na nekontaktních (pohledových) plochách a umělé jelenice *LX 30 – 38 popř. **LX 70-78 (kontaktní plochy, určené pro sezení). Technická černá protiskluzová potahová látka nesaje tekutiny a vyniká speciálními vlastnostmi (protiskluzová, antibakteriální, nehořlavá, odolná na ušpinění a poškození) a pastelová barva na dotyk příjemné jelenice ve tvaru pruhu v kombinaci s chromovými popř. černými luxusními doplňky (hliníkový kříž, výškově stavitelné, natáčivé a posuvné područky) podtrhují mimořádně vyvážený design a estetiku sedadla. Čalouněná horní část područek je příjemná na dotyk, praktická, nešpinivá, nechladí a je antibakteriální.

Při výběru potahu KX 45 dochází k jemné antistresové mikromasáži předloktí díky ražbě potahu.

Výběr 9 odstínů pastelových barev pro kontaktní pruh usnadní Váši volbu pro jakýkoliv interiér. Alternativou pro moderní interiéry může být kombinace se vzdušnou polyamidovou sítí*** TX (v 5ti odstínech) na kontaktních plochách .Touto kombinací lze uspokojit především zájemce o extravagantní či barevně agresivnější (síťový) vzhled pro moderní interiéry.

KX 40 – 48:

LX 30 – 38:


poznámky k doporučeným potahovým materiálům:
* LX = 100% PES - imitace broušené kůže o gramáži 350g/m2 s vynikajícím parametrem světlostálosti (6-7) a velmi dobrou odolností na otěr (Martindale - 25 000 cyklů), anglický výrobce
**LX = 100% POLYOLEFIN – látkový potah o gramáži 265g/m2, světlostálosti (6), odolností na otěr (Martindale 50 000 cyklů), anglický výrobce
*** TX = 100% Polyamid - extra vzdušná nešpinivá síť o gramáži 348g/m2 s velmi dobrou odolností na otěr (Martindale - 20 000 cyklů), český výrobce


6. THERAPIA® - komu je určena?

Židle je určena komukoliv pro jakoukoliv sedací činnost, zejména dlouhodobou kancelářskou práci s PC. Vynikající vlastnosti a funkci využijí zejména nepřetržitá dispečerská pracoviště, úřady, studenti popř. domácí pracovny. Dosavadní zkušenosti potvrdily,že židli THERAPIA® mohou využívat i lidé s chronickými bolestmi zad nebo deformacemi páteře*.

* doporučujeme vždy konzultovat s odborným lékařem nebo terapeutem

Funkce pro individuální nastavení umožňují použití židle THERAPIA® širokému spektru osob přesně podle jejich fyziologických vlastností / váha, výška, délka nohou apod../. Umožňují to přede-vším moderní nadstandardní nastavovací prvky (plynový píst, polohovací synchronní mechanismus s regulací tuhosti, nastavení hloubky sedu a další s výjimečným rozsahem nastavení. Výrobce může po individuální dohodě s uživatelem upravit rozsah nastavení výšky sedu použitím 3 různých délek plynového pístu.

7. THERAPIA® - další doporučení pro Vaše pracoviště (židle + stůl = pracoviště)

Pokud jste se rozhodli pro SYSTÉM AKTIVNÍHO SEZENÍ a židli THERAPIA®, pak jste vyřešili hlavní část svých potíží při sedavém zaměstnání. Pro komplexní zdravé sezení doporučujeme dořešit celé pracoviště, tedy i stůl.

Správná židle je klíčová pro zabránění deformačním změnám páteře, ale vzhledem k současnému zavedenému standardu stolů (obvyklá výška pracovní desky je 70 - 73 cm) je zejména při použití židle THERAPIA® nutné také přizpůsobit pracovní výšku stolu cca na 75 – 80 cm. Jedině tak bude poloha těla (zvláště u jedinců s delšími končetinami) při práci ideální a všechny principy pro aktivní sed budou fungovat. Nízký stůl totiž zejména při práci s PC nutí tělo nejprve ke sklápění hlavy a následně i hrudníku nad stůl, nehledě na tradiční potíže při zajíždění židle ke stolu.

Doporučujeme upravit Váš pracovní stůl alespoň podložením nebo vysunutím stavitelných podnoží (pokud je máte). Ideálním a doporučeným řešením je budoucí výměna klasického pevného stolu za moderní pracovní stůl s volitelnou výškou (mechanicky, hydraulicky, elektricky…), resp. výměna podnoží za stavitelné.

 

(Příklad velmi vhodného stolu s elektrickým, mechanickým, popř. pneumatickým polohováním výšky - viz obr. - bude uvedeno na www.therapia.cz).

Autorizovaný prodejce Vám předvede správné nastavení pracovní výšky stolu a doporučí vhodné řešení s ohledem na Vaše individuální požadavky.

Dalším doporučením je použití ergonomické podnožky (např. nožní kolébky s masážními kuličkami) na nohy zejména u menších osob.

Kdo má hlubší zájem o problematiku ergnomie, nechť navštíví sekce ergonomie a "čtěte jako 1." na našem webu www.m1.cz.

 

 

 

 

 

8. THERAPIA® - cena + distribuce

Prodej židle TERAPIA® byl zahájen 1.12.2006 v síti vybraných autorizovaných prodejen a terapeutických zařízení.

Doporučená (koncová) cena THERAPIE® MAXI bez DPH je 14 000,- Kč. (Více viz ceníky jednotlivých modelů.)

Díky unikátním terapeutickým vlastnostem je židle THERAPIA® registrována jako průmyslový a užitný vzor včetně ochranné známky.

Záruka na židle THERAPIA® je 5 let (na konstrukci židle při jednosměnném provozu) a 3 roky na mechanické komponenty (píst, polohovací mechanismus, područky).

 

Židle THERAPIA byla vyvinuta a testována výrobcem kvalitních kancelářských židlí Prowork s.r.o. a fyzioterapeutkou pí. Zuzanou Beranovou v období leden - září 2006. Majitelem ochranné značky a průmyslového vzoru je Ing. Petr Havlena. Hlavní teoretické principy Systému aktivního sezení a vývoj židle THERAPIA čerpají z vědeckých poznatků a doporučení známého švýcarského fyzioterapeuta prof. Brüggera.