Novinka: 1. TROJBOJ v M1 ARÉNĚ aneb souboj mezi židlemi LYRA, GALA a LARA.

02.03.2011 19:20

1. TROJBOJ v M1 ARÉNĚ aneb souboj mezi židlemi LYRA, GALA a LARA.

Už je to tady – 3 čeští výrobci se v M1 perou o 1.místo s podobnou,levnou židlí.

Jedná se o židle LYRA, GALA a LARA.

Tabulka srovnání židlí LYRA, GALA a LARA

Trocha historie: Před cca 10 roky vrhla fa LD SEATING na český trh židli LYRA, kterých se (podle našich informací) vyrobilo v některých letech řádově 30 000 kusů. Ta byla samozřejmě v průběhu života vylepšována novějšími mechanikami, písty, područkami, podhlavníkem atd. M1 ale na ní viděla stále jednu závažnou chybu – tvrdili jsme (nahlas minimálně 5 let), že kvalitní německá bederní opěrka je o 5 cm níž, než by měla být.

Mezitím vrhla před cca 2 roky další fa ANTARES na trh vzhledově velice podobnou židli GALA, která měla od začátku bederní podpěru v optimálnější výšce, ale zase nebyla vybavená podhlavníkem. Na náš nátlak sehnal ANTARES ten samý, jako měla už několik měsíců Lyra a pak jsme také začali masivně prodávat Galu (na úkor Lyry) a to byl asi důvod, proč nakonec LD SEATING podlehl našemu tlaku a vyřešil technicky zvýšení bederky o 5 cm.

V tom okamžiku se ale objevil na scéně další výrobce – ALBA CR, který (podle našeho názoru) zkopíroval kopii, vybavil ji stejným podhlavníkem a nazval Lara – asi aby nebylo dění kolem židlí tak nudné ;-) Naštěstí prototyp před uvedením do sériové výroby přivezl k nám kvůli jakési „oponentuře“. Naše výtky plně akceptoval a za pár dní už jsme tu měli 1. sériový exemplář.

Dnes tedy lze u nás vyzkoušet tyto 3 podobné židle jako na jediném místě na světě. Každá má své výhody i nevýhody, přičemž ceny jsou srovnatelné. Lze říci, že když zákazník chce utratit nízkou částku za židli (a nechce síťovaná záda), jednu z nich si vždy vybere. Vedeme si statistiku a až bude skóre LYRA:GALA:LARA relevantní, dáme vám vědět :-)

Jediný problém, který ještě s těmito židlemi máme (s ohledem na úroveň ergonomie odpovídající této nízké cenové kategorii), je příliš volná osa otáčení podhlavníku. A jelikož všechny 3 české firmy používají stejný komplet podhlavníku a italský výrobce asi neví, jak těžká je lidská hlava, tlačíme na ně, aby tuto osu při montáži správně utáhly. Zlaté české ručičky našich zákazníků by to snadno zvládly svépomocí (jakože DoDo = dodělej doma), ale to platilo před mnoha lety, dnešní chlapi jsou na p.. ;-)