Podpěra předloktí

Titulní stránka



Schéma:


Kov je vždy šedý nebo černý.

Podpěry předloktí odstraňují všechny nevýhody pevných i nastavitelných područek u židlí a křesel. Stále kopírují pohyby ruky bez jakéhokoliv nastavování, což žádné židlové područky nedokážou. Jsou vhodné pro všechna pracoviště, kde se pracuje s počítači, psacími stroji nebo tam, kde se provádějí jednoduché montáže. Nahradí područky i při práci ve stoje.

Čelist se dá nastavit na tloušťku stolu až 64 mm (větší typ), jemně se dotáhne šroubem - černým kolečkem pod deskou stolu. Opěrky se pohybují ve dvou mírně dobržďovaných kloubech a výška ramene je snadno nastavitelná šroubem. Opěrky NEJSOU konstruovány tak, aby poskytovaly oporu například při vstávání od stolu. Jsou určeny pro práci s klávesnicí (případně pro práci v laboratoři atp, ale to je jiné provedení, než na obrázcích). Nosnost kovových dílů je 12 kg u každé opěrky, což pro podepření rukou při psaní nebo práci s myší dokonale stačí.

Předloktí je nejvhodnější podložit zhruba v těžišti, takže při práci nemusíte vyvíjet žádné úsilí na jejich držení na opěrkách. Podpěry se snadno pohybují, jsou-li zatíženy vahou ruky (ruce "plují" v horizontální rovině), avšak bez zatížení je jejich pohyblivost omezena. To zabraňuje "odjetí" opěrek při nadzvednutí ruky. Váha paží spočívá na opěrkách - celá oblast ramen, šíje, trapéz atd. se uvolní a zbaví zátěže, která způsobuje únavu a při dlouhodobějším namáhání i trvalé poškození (z angličtiny RSI).

Vlastní podložka, o kterou se opírá předloktí, je potažena jehněčí kůží, která je příjemná i v létě, kdy míváte krátký rukáv.

Podpěra předloktí nevyžaduje údržbu. Kovové díly otírejte v případě potřeby vlhkým hadříkem, klouby chraňte před vlhkostí. Koženou podložku čistěte jemným mýdlovým roztokem - podložka se dá vyjmout. Skvrny od inkoustu, rtěnky apod. odstraňte pomocí rozpouštědla obsahujícího alkohol. V případě poškození podložky si objednejte novou - lze ji dodat samostatně..

Možná Vás dost překvapí tzv. paradox pevných područek:

Takto vypadají elektrické signály v trapézových svalech při práci s klávesnicí bez opěrek předloktí i bez pevných područek.
Paradox: Takto vypadají elektrické signály v trapézových svalech při práci, když máte pevné područky na židli.

Vysvětlení paradoxu: ruce si sice na pevné područce mohou "odpočinout", ale o to více námahy je třeba vyvinout pro to, aby se vrátily do pracovní pozice.
A zde je řešení - signály při provádění téže práce s opěrkami předloktí.

Ruce nemusejí přemáhat žádný odpor, jsou trvale v relaxační poloze a věnují se pouze psaní.