Držák předlohy KM DH640

Titulní stránkaAčkoliv je tento výrobek na první pohled dokonalý, přesto doporučujeme následující TUNING - UPGRADE: (Zapomeňte na to, že výrobek, který používá jen malé procento lidí, může být dokonalý... Relativně dokonalé jsou jen výrobky pro masy - např. auta ;-) Přijdeme sice o záruku, ale stojí to za to! Dokonce tvrdíme, že UPGRADE-31 zvýší "blbuvzdornost" při manipulaci s výrobkem ;-)

1. TUNING - M1-UPGRADE-31: FIXACE PODSTAVCŮ
Podstavce (závaží) doporučujeme přilepit na podložnou desku (ocelovou tl. 2 mm, hliníkovou tl. 3-4 mm, plastovou, překližkovou...) a spojit je tím vzájemně - zjednoduší se tak manipulace s plexisklem a hlavně se sníží riziko poškození v místě upevnění plexiskla v kloubech podstavců. My jsme použili ocelový plech tl. 2 mm o velikosti 450 x 215 mm (pravé foto je včetně UPGRADE-32).

Celý postup: Případné prohnutí plechu vyrovnáme, obrousíme a vyhladíme hrany a celý ho řádně odmastíme. Potom ho nastříkáme např. hliníkovým lakem ve spreji.

U podstavců odstraníme gumové samolepící podložky pro zamezení poškrábání stolu (pozor: pod vzdálenější samolepou je otvor, ať vám nevypadnou olověná zrna) a vysypeme olověná zrna (toto závaží jsme v našem případě nahradili těžkou ocelovou deskou). Máme-li lehkou desku, je potřeba olověná zrna zachovat na místě, tedy po odstranění gumových podložek otvory v podstavcích zalepit - např. kolečky z tvrzeného polystyrenu (tabulka NOUZOVÝ VÝCHOD apod.) se stejným poloměrem, jako je otvor - pomocí toluenu a pro jistotu po zaschnutí ještě kaší z nastrouhaného polystyrenu, rozmíchaného v toluenu. Spodek podstavců by měl být co nejhladší, bez výstupků a čistý.

Na podstavce nalepíme tlusté (abychom eliminovali oblý spodek podstavců) oboustranné samolepy. Voskovaný papír, oddělující jednotlivé vrstvy, zatím neodstraňujeme. Pro další činnost je vhodný pomocník (resp. pomocnice, netrefíme-li se přesně, máme to aspoň na koho svést ;-) Plexisklo postavíme kolmo na stůl, nasadíme na něj podstavce a upevníme je o několik cm nad podložnou desku. Vyzkoušíme postupně oba, dosednou-li na správné místo desky, odstraníme voskovaný papír ze samolepy a spustíme je na definitivní místo. Řádně je přitlačíme (přilepíme) k podložné desce. Potom zespodu nalepíme nejraději filcové samolepící chrániče proti poškrábání stolu (mívají je v hobbymarketech - my jsme použili silnější jednostrannou samolepu).

2. TUNING - M1-UPGRADE-32: SPOJKA (DESKA) MEZI 3M A HUMANSCALE
Chceme-li knihu upevnit výš nad stůl, nezbyde nám, než si vyrobit desku (ocelovou tl. 2 mm, hliníkovou tl. 3-4 mm, plastovou, překližkovou...), která zpevní plexisklo natolik, že ho můžeme zavěsit např. na kulový kloub (ukončený VESA STANDARDEM) libovolného držáku monitoru od firmy HUMANSCALE. My jsme použili ocelový plech tl. 2 mm o velikosti 390 x 240 mm.
+ + =

Vytvoříme tak snadno oddělitelné spojení, tzn. držák knihy můžeme i po této úpravě snadno provozovat s původními podstavci na stole, viz. levé foto (včetně UPGRADE-31). Knihu lze umístit nad i pod monitor, máme-li dva stojany (nebo kloub B2), i vedle monitoru. Je zřejmé, že 2 samostatné stojany (svislé tyče) jsou výhodou (lze dokoupit později).

Celý postup: Kromě plechu budeme potřebovat 16 šroubů M5 se zapuštěnou hlavou délky 5mm a 16 matic M5. Případné prohnutí plechu vyrovnáme, obrousíme a vyhladíme hrany. Dále provrtáme 16 otvorů pro šrouby M5, např. dle našeho plánku. Prostřední 4 díry navíc z lícové strany zahloubíme pro zapuštěné hlavy šroubů, vše řádně očistíme od třísek a zahladíme. Plech řádně odmastíme. Pomocí šroubů vyzkoušíme, zda příslušný černý VESA díl (tj. ten větší 100x100 mm - součástí dodávky je i 75x75 mm, ten ale nevyužijeme) od HUMANSCALE přesně pasuje na náš plech a opět je oddělíme.

Přiložíme náš nový plech lícem k rubu plexiskla od 3M, zafixujeme navzájem, přičem se snažíme, aby byl plech uprostřed plexiskla a celou sestavu položíme lícem na vhodnou podložku tak, abychom z rubové strany mohli provrtat 12 vnějších otvoru pro šrouby M5. Nezapomeneme předtím odstranit (např. ostrým dlátem) na plexiskle převyšující nalitek (na rubu uprostřed), aby nevyčníval směrem k plechu a neohýbal nám pak plexisklo. Oddělíme plech od plexiskla, díry v plexiskle navíc z lícové strany zahloubíme pro zapuštěné hlavy šroubů, vše řádně očistíme od třísek a zahladíme. Vyzkoušíme všech 12 šroubů, zda pasují. Potom dokonale očištěný a odmaštěný plech nastříkáme např. hliníkovým lakem ve spreji. Po řádném zaschnutí vše smontujeme (šrouby v plexiskle utahujeme opatrně - i když je masivní, je to jen plexisklo).

3. TUNING - M1-UPGRADE-33: VLASTNÍ DŘŽÁKY GUMY A SILNĚJŠÍ GUMA
Chceme-li i těžší knihu upenit šikmo s negativním úhlem (abychom mohli pracovat vleže a viděli ji zespodu), nezbyde nám, než si vyrobit vlastní držáčky gumy a použít silnější gumu. Jde v zásadě o to, že držáčky musí být kovové, nebo masivnější plastové a s větším otvorem pro silnější "leteckou" gumu. Připravujeme prototyp.

---
Po těchto úpravách získáme ergonomickou pomůcku, která na trhu chybí. I Američané se mohou od nás něco naučit... ;-)
Neboli kříženec výrobků od dvou světoznámých amerických firem, oplodněných in vitro (v české zkumavce)...