Na titulní stránku
www.m1.cz

 Kůže v nábytkářském průmyslu a její ošetřování
(Využito materiálů renomované české fy PROWORK)


1. Co je useň?

Přírodní useň má jedinečnou vláknitou strukturu. Svazky tlustých vláken jsou složeny z menších svazků, a ty ještě z menších svazků, a ty z kolagenních molekul, tvořených trojitou spirálou. Směr vláken v okolí rubové strany kůží je úplně trojrozměrně náhodný. Blíže k lícově straně se vlákna stávají tenčími a v okolí samotného povrchu tvoří kompaktní, dvourozměrovou, téměř fóliovou pavučinu a malými dutinami, které zůstávají po odstranění chlupů. Tyto chlupové váčky dávají usňovému povrchu typický lícový vzhled, jenž je charakteristický pro každé zvíře.

Široký rozsah možného mechanického a chemického opracováni kůže může ze stejné kůže například vyrobit tenkou měkkou a splývavou oděvní useň nebo tlustou a kompaktní nábytkářskou useň.

Tím vším je useň krásný přírodní materiál, který je prodyšný, poddajný, elastický, tvarově stálý, ale i houževnatý, odolný proti opotřebení. Každá useň je jedinečná a originální, což je velká přednost před ostatními materiály.


2. Druhy usní vhodných pro čalouněný nábytek

Nejčastěji používanou usni pro čalouněný nábytek je hovězina, je však možné použít i jiné, svými vlastnostmi vyhovující usně.

NAPA - je to hladká, měkká useň, často barvená anilinem. Lícová kresba je výrazná a zůstává zachovaná.

VELUR - useň obvykle chromitá nebo chromitotřiselná, barvená v lázni, s rubem upraveným broušením. Vyrábí se i ze štípenky. Vždy je barvena anilinem.

NUBUK — useň obvykle chromitá nebo chromitotřiselná, bílená nebo barvená v lázni, jemně broušená od líce, případně termicky od lice opracovaná k docílení vlasového vzhledu (sametový charakter). Barví se vždy anilinem.

USEŇ SE STAHOVANÝM LÍCEM - speciálně činěná useň s výrazným lícem, s transparentní nebo polotransparentní úpravou, lesklá nebo matová. Hlavní způsob barvení je anilinový.

HLAZENICE - jde o pevnou hovězí useň, kterou je možné použít jako samostatné usně bez čalounění u potahování židlí a křesel.

TLAČENÁ USEŇ (viz vzorník PROWORK) - useň s umělou kresbou na líci, v lesklém nebo matovém provedení, jednobarevná nebo vícebarevná. U tohoto druhu usně je možné překrýt lehké nepravidelnosti vzhledu povrchu.

BUVOLÍ USEŇ - useň z kůže vodních buvolů, žijících ve volné přírodě a chovaných v zadní Indii jako domácí zvířata. Jejich kůže má obzvláště hrubou, jedinečnou strukturu.

ANTICKÁ USEŇ - je typická pro čalouněný nábytek potažený v současném anglickém slohu. Vzniká nanášením tmavých efektních tónů na useň barvenou anilinem.


3. Hodnocení a jakost usní

Každá useň se jednotlivě hodnotí. Při hodnocení kvality se bere na základ useň bez vad nebo jen s nepatrnými vadami. Jakost usně zařazené do nejvyšší třídy jakosti musí zaručovat její zužitkování v celé ploše. Povolené vady v kůži jsou zarostlé i nezarostlé boláky, bradavice, jizvy po odřeninách, zarostlé škrábance, výpalky apod. V současné době je módním trendem tyto vady přiznávat i na hotovém nábytku jako důkaz použití přírodní (nesyntetické) usně.


4. Ošetřování usní

Useň by neměla být vystavena trvalému slunečnímu záření a vlhku. Vrásnění a vytahování kůže zvláště na sedací části je přirozeným projevem, nikoliv závadou.

Pro trvalé zachování skvělého vzhledu přírodní usně na sedacím nábytku doporučujeme pravidelnou údržbu speciálními přípravky na kůži, které obsahují včelí vosk a další přírodní leštidla. Takto ošetřená kůže pak získá vláčnost a stejnoměrný lesk.