Více o ergonomii židle - pohled i z jiné strany

Titulní stránka

aneb. O ERGONOMII ZDRAVÉHO SEZENÍ (využito materiálů renomované české fy PROWORK).

Mechanika židle.
Sezení nemá být jen pohodlné, ale hlavně zdravé. S postupnými změnami charakteru práce se prodlužuje duba, po kterou sedíme. Jestli je to na pracovišti šest až osm hodin denně a dalších téměř pět v aute, u televize, jídelního stolu, v kině, nebo divadle, dostáváme se k neuvěřitelnému souhrnnému číslu 80 tisíc hodin během celého produktivního života. A jaké je to sezení? Odpověď můžeme získat v provedených průzkumech: Téměř 67% všech zaměstnanců sedí nesprávně. A co je výsledkem? Zhoršování zdravotního stavu, nižší výkonnost a snížená pracovní motivace.

Nejčastější obtíže.
Největší problémy našemu zdraví přináší hlavně sezení ve strnulé pozici. Objevují se potíže s bolestmi zad, hlavy, krevním oběhem, křečovými žilami, trávením a dýcháním, vznikají křeče a napětí ve svalech. Páteř drží celé tělo vzpřímeně a podílí se téměř na každém pohybu - od zvednutí sluchátka až po chůzi. Pro balancování těla je důležité její dvojí esovité zakřivení. V pěti spodních obratlích je toto zakřivení nejvýraznější, proto nesou největší váhu a odolávají také největšímu zatížení. Velký význam má u bolestí zad a nemocí v zádové oblasti svalstvo. Jeho nesprávné namáhání zapříčiňuje nevyrovnané působení na způsob páky. Souhra jednotlivých svalů může být více či méně narušena dvojím způsobem: často je svalstvo ochablé, ale stejně často bývá také příliš silně napjaté. Jakkoli však mají problémy se zády většinou svalové příčiny, nejčastěji se projevují v podobě opotřebení meziobratlových plotének a kloubních chrupavek.

Chrupavka neobsahuje cévy. Zjednodušeně řečeno, výživu dostává nasáváním živin ze svého okolí, přičemž odpadní látky vzniklé látkovou výměnou cestují opačným směrem - jako když se ždímá houba. Nasávání a ždímání se musí pravidelně střídat, aby byla látková výměna v chrupavce co nejlepší. Při statické zátěži, jakou představuje právě sezení, převládá ždímání, a proto se do chrupavek dostává málo živin.

Meziobratlové ploténky jsou při sezeni neustále stlačovány a jsou vystaveny enormnímu tlaku, který je o 50 % větší než při stání. Při sezení vzniká v těle napětí. Podle skandinávských studií se v pozici při psaní na stroji zdvojnásobuje. Psaní na klávesnici počítače přináší pak dvojnásobek napětí vznikajícího při psaní na stroji!

Co je zdravé?
Zdravého řešení dosáhneme při tzv. dynamickém sezení, které umožňuje člověku měnit podle potřeby polohu těla. Vzpřímenou polohu podporuje správně navržený tvar sedadla a opěradla, kdy zvláštní význam má bederní a pánevní podpěra. Důležité je. aby pracovní židle dovolovala pohyb těla dopředu (do pracovní polohy) a dozadu (do relaxační polohy) za permanentního podepření zad. Současný pohyb opěradla a sedadla - tzv. synchronní mechanismus - umožní zaklánění trupu, přičemž spodní část těla zůstává i po jeho opětovném narovnání ve stejné pozici na sedadle, takže tělo je na židli v optimální poloze. Díky synchronnímu mechanismu jsou naše záda permanentně vystavena působení tlaku opěradla, který zabraňuje ochabování zádového svalstva. Synchronní mechanismus umožňuje automatické přizpůsobování zádové a sedací opěry pohybům trupu, tedy hovoříme o tzv. aktivním sezení. Kvalitnější židle umožňuje nastavení protitlaku v rozsahu 50 -125 kg váhy člověka, takže vyhovuje různým váhovým kategoriím. Přední okraj sedadla by měl být zaoblený, aby nevyvolával tlak na žíly v podkolení.

Čím se řídit při výběru.
Co to tedy vlastně znamená správně, 'zdravě' sedět a hlavně jaké vlastnosti nábytku ke správnému sezení přispívají? Židle mají několik ovládacích prvků, které se výrobci snaží minimalizovat a nabídnout tak jednoduché ovládání v kombinaci s univerzálním tvarováním sedadla a opěradla. Každou typovou řadu židlí charakterizuje velmi široká nabídka potahů, povrchových úprav, typů koleček, materiálů a tvarů opěrek na ruce. Mezi základní parametry patří:
     • Stabilita. Kancelářská židle na pětiramenné podnoži na kolečkách, které materiálově odpovídají typu podlahy, na níž se bude používat, je dnes již snad běžná. Na trhu se objevují i židle na kluzácích. Konferenční židle jsou buď na čtyřech nohách, nebo tzv. pérovka.
     • Anatomicky tvarovaný sedák. Dostatečně široký i hluboký, přičemž při sezení by měla být jeho hloubka plně využívána. V přední části musí být sedadlo zaoblené.
     • Opěradlo stále podepírající záda po celé jejich délce. Výškově nastavitelná zádová opera by měla být nastavena tak, aby svým vyklenutím podepírala páteř v bederní oblasti. Zádová opera by měla neustále kopírovat záda.
     • Úhel, který svírá opěradlo a sedák, by neměl být ani v nejčastěji používané přední pozici menší než 90°. Jen v tom případě nedochází k zatěžování dýchacích a trávících orgánů, srdce a cév.
     • Nastavování výšky sedadla. Musí umožňovat změnu jeho úrovně tak, aby se chodidla plnou plochou dotýkala podlahy, přičemž kolenní kloub svírá úhel 90".
     • Stavitelné podpérky rukou, v lepším případe s možností bočního vychylování (kvůli myši). Maximální pohodlí poskytují multifunkční područky, které jsou šířkově, hloubkově, výškově a paprskovitě stavitelné.
     • Centrální pružina. Měla by jí být vybavena každá židle. Především tlumí náraz při prudkém dosednutí a všechny další pohyby lidského těla.
     • Odolné čalounění, případně jiný potahový materiál. Musí odpovídat tomu, jak často a v jakém prostředí židli používáme. Mezi rozhodující fyzikální vlastnosti zde patří odolnost proti oděru, "žmolkování", stálobarevnost, případně odolnost proti ohni.

Zvláštní kapitolou je mechanika židle.
Umožnit zdravé, tzv. dynamické sezeni, které dovoluje člověku se stále pohybovat, mohou židle vybavené synchronním sedacím mechanismem, jenž automaticky přizpůsobuje zádové a sedací opěry pohybům trupu. Takové sezení znemožňuje strnuti těla, zmenšuje statické zatížení a únavu zádového svalstva a naopak podporuje jeho potřebnou aktivizaci a relaxaci. Je nanejvýš účelné vždy bedlivě zvážit výběr konkrétního typu, aby co nejlépe vyhovoval specifické povaze užívání židle.